Presentation in spanish and polish *

How to tune into your Body/Mantra course

I am grateful that we happen to bring this Idea into the Life. One of my talented creative friends is painting on the skin.. Andrea painted lovely mandalas on my Body and face and though almost naked I felt so natural, relaxed and divine. We enjoyed wonderful surroundings in Jelka, late summer day fullfilled with animal sounds and light breeze. We were shooting first two trailers about a course which I will make with you via Zoom and than also live. Course about mantras, their melodies, signification and impact on ourselves. Then we shooted also a videoclip for one of my mantra – Ong namo gurudev namo, recently released in an album Eva Solea – Mantras. I was dancing barefoot and spreading the colours with the movement of arms and legs into the green gras and blue sky..

You can sign in here: https://www.evasakalova.com/course/ and join me on the journey of discovering our voices, their resonance in the body, discovering also wonderful stories which unfold with every new song we receive and make them alive. Information about Andrea and her work: www.facepainting.sk

Dwarfs in Wroclaw and another Magic

Sitting on a beach in Tenerife, contemplating about the Life possibilities, I decided to go back to Slovakia for meeting my family and putting the Energy into my Garden, – I got a message from Julia – casting director from Poland. She asked me if I’d like to play in the movie Kajtek Czarodziej. I said sure! , but didn’t have big expectations – with a movies are so many things unsecure until the last moment – anything can change, also the cast.. 🙂 Few weeks later in a little village Most pri Bratislave, I had the skype meeting with the director – Magda Lazarkiewicz. I thought I would need to play some parts of the screenplay for her, but we had only nice conversation. Also about the costumes and the story. I met online also my movie son Erik alias Kajtek – lovely shiny young Being with brown eyes – like mine 🙂 And than after some up and down weeks I was picked up by white bus and a charmant driver Lukasz exactly on my birthsday (9.5.2022:) and brought to Wroclaw where the shooting was happening. We picked up on the way also another slovak Actor – Vít Bednárik, who created a lovely theatre and space for movement workshops in his village Dolné Orešany. Next day sitting in the make up bus and trying my costume I smiled on the first message from Julia after 9 years when I played a young slovak doctor in the polish Tv Serie – Ratownicy. And now..: I am here! They are putting the brown peruke on my hair and twitter in polish melodic language arround me.. The scene is located on a cementary with a big old grab stones and the sun is shining through many birch tree leaves, creating delicate lace on the stone and fabrics.. I play the young bride in a white lacelike dress – it is the old memory of the Grandmother of the main role Kajtek and the beginning of the movie story.. The atmosphere feels holy, everybody focused on a good picture, grab stones and floating souls watching our effort..

Next day we meet in an old University, making photo session in the oldfashioned costumes for the Album of Kajtek in the movie. Than I take a walk through the city, breathing its special different Atmosphere.. There are everywhere small metallic dwarfs on the main square city, in different postures, hidden in corners – as a good spirits taking care of the overall energy. I see mayny new chic vegan places, young nice women without bra and old guys driving their old cars.. At the end of the day I find myself in a small park between a housing unit and one church (in Polen there are churches everywhere!) with the guitar sitting on the bench, playing my mantras, listening to the sound and vibration of the guitar, while polish children playing closeby. Some polish retired women and men sit next to me and enjoy the music, thanking me for the free “concert” I made for them..

Another day we shoot in an old building surrounded by lovely trees, peacocks and a goat farm.. In the night the big Light is shining through the window creating a special effect, inside the room is dusty, little bit mysteriously and all people are deeply concentrated: camera man, guys from the sound, requisites, assistants, director.. I am in brown hair and soft old-pink coloured dress as a dead mother meeting my son in his dream.. Amazing how much effort filmmakers put into one scene, everything should look perfect, the Light, camera, sound..We are repeating our text, taking more takes, creating the magic of the story.. Next day I travel home, driven by lovely polish man in a white minibus.

Few weeks later I come to Duszniki – Klodzko – wonderful Nature part of Polen, where we continue with the shooting.. In my free days I manage to fly in a baloon and ride horses on a farm which is ran by one amazing women(the story in the next blog) We experience great storm safely watching it from the big windows of the kitchen house. From these windows you can see only the meadows, horses, trees and colourful sky.. Duszniki is a place where people come to rest, relax, rejuvenate their bodies and minds, there is a nice park with Chopin statue and with some concerts for the public.. There is a fresh air fullfilled with eldeflower smell and nettles, small purple and yellow flowers, meadows, garrulous creek and other fully green majestical trees. I hug them and charge myself..

This time on a shooting day I meet my son in the field full of purple flowers, feel the light wind on my face and soft silky material of the cloth carressing my skin. The views are amazing, everywhere you turn your head, you can see the hills, meadows, green and blue sky, clouds in different shapes.. People from this land are speaking about its benefits and about the rough winters.. all places were covered with thick snow mantle. Those people have the space – living in the houses with gardens, with wide views, watching and accepting the power of the Nature.. Movie makers are creating place for tents, fire and acrobats – where the next scene is happening.. There are horses, guitars, dancers and circusants.. Exactly my dream land – music, dance, fire, nature, nomads, travellers, costumes..strong sun and soft wind..

I travel home fullfilled, grateful for the opportunity to co-create the Magic, to be a part of it and being also rewarded for it. Unpationatelly I am now waiting for the release of the special magical movie: Kajtek Czarodziej in polish, czech and slovak cinemas. Stay tuned as well! 🙂

Mantry a prvý hudobný nosič :-)

S radosťou vám predstavujem kompletné nahrávky mantier so záverečnou mixážou vo formáte krásneho dreveného usb s logom Eva Solea 🙂 V prvom rade veľká vďaka patrí Tónovi Popovičovi, ktorý venoval veľa času tomuto dielu. Tóno Popovič ako výborný skladateľ, muzikant a multiinštrumentalista stál na začiatku tejto tvorby(oslovila som ho ešte plná slnka z kanárskych ostrovov, kam sa každý rok vraciam žiť a “jógovať”) a vydržal až do konca, aj keď to nemal so mnou vždy ľahké. Tieto vysoko vibračné mantry, nás prečistia, vyladia, zharmonizujú tie miesta v našom tele, myšlienky a programy, ktoré to najviac potrebujú. Ďalej by som sa chcela poďakovať Pavlovi Kvassayovi, ktorý ponúkol priestory svojho nahrávaciaho štúdia, venoval svoj čas a vedomosti muzikanta telom i dušou. Veľká vďaka patrí aj Marekovi Žilincovi (bicie), Andrewovi Vajgelovi (gitara), Michaelovi Toldy (gitara) a Andrejke Tkáčovej (husle) za ich umelecký prínos. Mantry sú v gurmukhi posvätnom jazyku a aj v angličtine. Texty aj vysvetlenia jednotlivých mantier budú priložené k hudobnému nosiču. Melódie sú autorské, vytvorené prevažne na ukulele na mojich cestách a prepájaniach sa s prírodou. Ak by ste mali záujem zakúpiť si tento usb kľúč profesionálne nahraný v štúdiu, cena je nastavená od 14,- eur. Ak by niekto túžil podporiť vyššou sumou, je vítaná. 🙂 Prikladám malú ochutnávku v podobe videa:

Shakti dance experience 7.5.2022

Stretli sme sa v domčeku s krásnou záhradkou. Vo vzduchu voňali vonné tyčinky- momentálne používam vonné tyčinky Nag Champa žlté a Radha s vôňou pomarančov – zavedú ma do južného Španielska(kde som ich aj kupovala), podporia a povzbudia moje zmysly, naladia na dôveru a životnú silu. Objímeme sa aj s neznámymi, pozrieme sa hlbšie do očí – v akých podobách sme sa už v minulosti stretli – krásna žena v bielom má na krku kvet života, ja si chytám svoj drobný lapis lazuli ktorý som si hrdo “omakramovala” včelím voskom povoskovanou bavlnenou niťou. Na stolíku karty s Bohyňami, Anjelmi, kryštále, palo santo, lupene ruží, na stene obrazy mandál, špirál, anjelov.. Čaj s materinou dúškou nazbieranou neďaleko chorvátskeho mora, ovocie, oriešky, ranné umenie s kašou a zdobením, ochutnávanie, ovoniavanie olejov, kamene v rôznych tvaroch – ametyst, ruženínové srdce, kryštáľová veža.. Vyťahujem gitaru, mantry nás naladia – Adi Shakti pre ženskú silu a Shiva Shamboo pre mužskú polaritu, Ocean is the beginning of the Sea nám pripomenie nekonečnosť elementov, ich silu a nás ako tie kvapky, ktoré plávajú za svojim cieľom, niekedy sú vlny väčšie, niekedy menšie, no ak vydržíme vo svojom zámere tak dopláveme tam kam túžime, prepojíme sa s tými s ktorými sa máme..v dôvere, v ľahkosti, v Srdci. Vyťahujem náramky macramé – vzor ma naučil jeden láskavý peruánčan, ktorého som stretla na pláži na kanárskych – predával tam svoje umenie. Raz po prechodenom horúcom dni som uňho skončila v jaskynke s masala čajom a vôňou palosanta. Vložila som do toho náramku koral – malý, bledo oranžový – predavačka mi vysvetlila, že sú pôvodne biele a jemne dofarbované, lebo že tie ozajstné oranžové sú zakázané loviť. Páčila sa mi tá myšlienka za tým, že nemajú tie ozajstné- lebo niekde ich určite ešte predávajú..a páčila sa mi tá farba, jemne koralová, ani oranžová, ani ružová, taká špeciálna.. Tak som ich vzala a po jednom ich vkladám do mojich náramkov. Náramok som nečakane tej krásnej žene predala aj s príbehom odkiaľ pochádzajú jeho zložky 🙂 Veľmi ma to potešilo. Chlebíky s domácim pestom z medvedieho cesnaku, hrozno, voda, káva.. A potom som vytiahla z auta červeno-čiernu indickú kruhovú tribal sukňua čiernu podprsenku mnou vlastnoručne obšitou stužkami, čipkami, peniažkami a korálikmi ako som odkukala od Denisky – úžasnej učiteľky tribal a belly dance. Ženám sa hneď zapáčili, vyskúšali si oboje a dali sa do tanca. Každá si mohla vybrať svoju skladbu a bosými nohami po vlhkej tráve zatancovať svoje prianie, túžbu, zámer.. My ostatné sme držali priestor.

Čo to znamená držať si navzájom priestor?

To sme sa učili už na hereckej škole, podporiť “vystupujúceho” svojim pohľadom, byť s ním prítomný v jeho/jej tanci, aby mala pre koho tancovať a aby mohla dôverovať a otvoriť sa svojmu tancu, emóciám..nechať svoje telo užiť si v tanci všetky možné tvary a podoby..

Obrovská sukňa ako zaujímavý Element podporila každej tanec, dali sa s ňou tvarovať krídla, čeriť vzduch, vytvárať špirály, srdce..aj sa o ňu potkýnať.. 🙂 Ozdobená podprsenka s peniažkami nie každej veľkostne sadla – mne osobne pomáha precítiť moju ženskosť a tieto dve milé aj keď malé – ale zato pravé! miesta na mojom tele si zvedomiť, rozvibrovať, použiť celý hrudník, obnažiť brucho, zapojiť chrbticu a vlniť telom..vnímať možnosti vlnenia jednotlivých častí tela, naučiť sa izolovať ich od seba, používať ich nezávisle od sebe alebo v inom vlnení..no keď už tu to telo máme tak ho teda využime, čo vy na to?!! 😀

Choreografia a voľnosť

Baví ma učiť sa nové kroky, rozhýbať postupne hlavu, krk, hrudník, ramená, ruky, zápästia, brucho, panvu, nohy, kolená, členky.. Hudba má istý rytmus – skladba sa rozdelí na menšie časti, často napríklad 8 dobové – v ktorých robíš pohyby rôznymi časťami tela, nemusíš na každú dobu- ideš podľa pocitu..tvoríš choreografiu. V niektorých druhoch hudby sú beaty pomalé, v niektorých rýchle, rázne, podľa toho sa rôzne vlní telo. Kizomba, zouk sú krásne ženské- muža nasledujúce -tance, uvoľnené v elemente voda.. Tribal, flamenco podporujú vnútornú ženskú silu, oheň, striedanie rytmu, pomalé ovládanie jednotlivých častí tela- od prstov na rukách cez hrudník panvu, izolácie, pokrčené kolená.. Zvodnosť a sila. Ženy tancujú samé, mužské publikum sa môže pozerať, vnímať silu a vibrácie ich tanca. Ako učiteľka tanca/jogy pomáhaš pri učení sa choreografie zvedomiť tieto časti telám ostatným ženám, záujemnkyniam 🙂 Pri voľnom intuitívnom tanci si potom idú ženy úplne podľa seba, vo svojom vlastnom plynutí, môžu zapojiť aj niečo z toho, čo sa naučili pri choreografickej časti a možno aj podvedome zapojili – Telo je rozcvičené rozohriate, naladené.

Spolupráca s

The Power of Song_22.02.2022
Here you can support the recording of new Mantras and Songs for the Heart which I am collecting on my travels arround the world. I am creating my own melodies which the Wind, the Ocean and the Sun are whispering to me. Thank to you I would be able to pay musicians who can support my voice with their play ( on kora, piano, tabla’s , guitar..) and the recording Studio. I hope they can soon be recorded, published and spread to the lovely people on this Earth 🙏You can listen my first songs on spotify under: Eva Solea ( Solea’s dream and Love)

Such a strong date. After plan A, plan B, plan C failed, I decided for plan F – and went for 5 rhythms dancing workshop. 🙂 To meet people in dance, enhance my and yours energy, to jump high and let the head shake. To shake out all the crazy thoughts they coming to me. In a safe space, with deep into-eyes looking, with some touch and exhale. And after I was offered to make stillness – song singing. I sang mantras on my own melodies, songs came out so freely, I just opened the mouth and let myself sing. Somebody cried, washed his/her heart with tears, somebody just enjoyed, sitting still. And there was a feather and a light and few smiles. And I sang a song. This is what I need to do, what I ll do, what I ll ever do, what empowers me, protects me, opens me. Finding my song every day anew. Which one would be yours? Come and listen and sing with us on upcoming monday. Closer informations on soleayogadance – fb. Looking forwards!

P.S. Pikto of a bird is part of my logo made by Barbora Paulovicova. She paints from her heart for all chakras, creating patiently, with safe hand with all colours arround her fingers.

Fairytale Singing – Solea’s concert and kirtan for Spring

I had wonderful Experience yesterday. There were dwarfs, feries, elfs, gnoms looking at me, shining with their eyes. We sat in front of all gods and godesses – protectors of the space. Candles were burning. We created an altar in front of us with cloth mandala, angel cards, shamanic drum and didgeridoo. They didn’t come to play yesterday. But they were present and listened to the sounds of ukulele and guitar. We sat in crossleg position, hand on heart and hand on belly, i spoke with closed eyes. I tried to speak from heart. About my highest experiences, where I felt the most Love in my cells and bones – they remember. And when I speak about this I shine also more. So Solejka – the little girl inside me still wishes to give and perceive Love in all situations and in encounters with other souls. Actually, the funny thing is – and Solejka knows it – Love is still here and everywehere, also now and now and now.. it depends on our perception, how we stand to it, how we open to it. To this what IS. So I was singing yesterday – Two mantras from kundalini yoga tradition, for cleaning and empowering ourselves. Everytime I sing them, I feel like like cleaning the windows of my body temple from inside. In order to see more clearly. All the Beuties, Life is offering us. Then I told those fairytale – beings a story about beach, ocean, big fire and half naked shiny people arround this fire – singing and hugging, kissing each others hands. I remembered clear and shiny eyes of one young women with brown skin of sand singing deeply from her being this song I sang : Above and below and all arround the world, you are the essence of it all , the Beauty of Life, you are the essence of it all, the Love of my Life, sacred One, source within and beyond. I promised myself, I want to learn this song, I practised it in mountains of La Gomera, watching the sun setting down behind the hills and I sang it yesterday to those beings. They listened and smiled, some of them joined. After that I sang another song which i learned on rainbow gathering – so how is this arround the fire – happening – called. Some spanish songs brought us to nature friends in spanish inland, to teepees, yurtas, animals and Lokah Samastah sukhinho bhavantu finished this Journey through lands and space. We connected our hands in front of our hearts, with Namaste and Sat Nam thanked each other, thanked to ourselves and to smiling hindu gods, to smiling spirits. You can sing the Love, you can feel the Love, you can be the Love. Returning to your unique Essence everyday and more often, in order to stay connected. In order to feel. All kind of emotion is worth to go through, actually they are pretty cool designed. Oh, and not forgetting Humour – so important! The most highest way of looking on yourself and your sweet funny silly endeavours. So again, sitting in admiration of how complex this could be – taking mantras and healing songs from different traditions singing them for lovely troll and kundalini yoga teacher, for few playful dwarfs and acro yoga lovers, to good feries – mothers and healers, to elfs and yoga, massage, sahman healers, with shiny gnome – guitar player sitting on my side. Wow, nothing that thank you – all the time is coming up in me. Thank you spreading through my body and all cells.

And how about me? How to integrate in this world fairytale – play again? After new moon and setting new intentions? As a bird which returns regularly to its nest, to feed her beloved and also enjoying all those flights above lands and through spaces and time. As a dancing farmer, kids teacher, dreamer and at the same time with strong feet walking on this ground. May all our dreams came true in the right time in the most original and fullfilled settings of souls connecting and supporting each other.

Namaste.

Sat nam.

Aho.

 

aaaaaaa! let’s go outside and feel the sun!

The Girl with Stones

There was a girl. With shiny eyes and healthy red cheeks from the passion and Love which burned through her young Body. She was working with Crystals and semi precious Stones and selling Jewels made from them to the people who needed it. They had different colours  and qualities. Those stones. And maybe those people as well. She put her creativity into it and wished to help the people with her art and through her feelings for them. Young good witch! 🙂 After certain time she decided to sold and give away everything. She didn’t want to hurt Mother Earth anymore. She was very lively explaining me how people grab and put their dirty hands into the earth, it is like taking flesh or child by force from its mother. Almost crying and shining at the same time. She was in her fresh 24 travelling alone with small back pack, her banjo playing girlie rock and last 7 stones hand wrapped each in different colour and thread arround her neck. I found her alpaka blanket in the night before walking along the ocean “home” – to my cave. I used it in the night, because it was dark and had no idea whom is it and where the person might be at 3 am on the morning.

It was totally dark without any light, only la Luna was sending little sparkles from the sky. Next day, there were small paper notices behind each screen wiper on few cars parked on the road. I had a conversation with Jose – lovely spanish musician, who was selling his book – Cuentos del mundo, DJing twice a week in small club and playing drums with flamenco band. The Girl came along and saw the alpaka – I brought it to the sun and hoped the owner will see it – and started to thank me 1000 times and speak about her story. How she used this blanket to protect her from mountain lions while sleeping alone in Canada forests.

I became as a present home made remedy – clove oil – from her and small amber stone. And many thanks and warm hugs. Big inspiration. The little story which started with a blanket in the night, continued with this lovely animal Being – finished. And stayed until now in my Heart. I everytime when I see different stones on women or in shops think on her. Many time I rather didn’t buy anything.

I had an amazing idea, to cut one bracelet I got in Trenčianske Teplice and use each of this small lovely colourful Agates for one bracelet. It is my meditation while waiting for bus, sitting outside and smelling the air. If anybody would be interested to get this special handmade bracelet made with Love, let me know, you can donate how much you feel. 80 %  I will give selected people or places they need it. It might be small but funny experiment. 🙂 I am open to add some yoga/acro yoga/dance/singing class to the delivery of the bracelet.

 

STONE AGATE /Achát/:

Agates are banded types of chalcedony that come in a range of colors including pink, red brown, white, purple, black, grey and yellow. Chinese believed that agate could stimulate one’s life force while cleansing their mind to make space for good luck and fortune. By the Medieval times, the belief surrounding agate properties was that it could deliver a plentful harvest if tied to the horns of an oxen. Agate healing properties are slow and steady. They ground the Spirit with a sense of Stability. It properties connect with the energy of the Earth. They are thought to bring Harmony to all aspects of the being, physical, spiritual and emotional.

 

NARAYANA MUDRA

Enhusiasm

dedicated to the spirit of new beginnings

 

This mudra helps at the start of things – like a new project or when you plan a change in your circumstances. It activates the energies needed for getting down to it, for keeping going, for patience and for optimism. Regularly starting anew is as much a part of life as the spring is part of the year. Even the oldest of trees produce new branches, leaves and blossoms. And the smallest beginning can produce great things. A fresh start brings new impetus, pulls one out of a rut, presents a welcome challenge, helps us to dare and brings excitement and success into our lives. In your mind’s eye you can already see what is freshly emerging. You work on the picture until it completely meets your needs, desires and possibilities and fires your enthusiasm.

I start afresh and taste the beginner’s eagerness.

New Beginnings

Bye bye 2018, welcome 2019!

This Feeling of Happiness, when your Body feels totally aligned and happy in itself. Listening to all those Sounds from Winter Fairytale which our New Year 2019 brought.  I started the previous year full of Trust with Sunlight on my face on small Island – La Gomera. Now it feels like a dream. First time I became a part from Rainbow gathering – where people creating paradise for one month. Living on the beach, sharing hugs, songs, food.. Nature, strong Ocean waters, shiny faces. Dance, music, yoga, qi gong, tai chi, talking circles, healing. That was my experience. There were people coming with different intentions –  some of them took soft drugs – plants or mushrooms to reach other states of Consciousness. Some of them are living like this the whole year, two three.. connected to the Nature, living in Nature houses, cooking outside, watching the Sun waning into the Sea, thanking with Prayer and Meditation. Some of them fully open, sensitive to Energies, feeling a lot. I took this Rainbow – Love feeling with me to Valle Gran Rey, where I stayed for two months! Sleeping in a cave next to Meditation Centre, letting my Body become One with the Sun and waters of the Ocean. Valle Gran Rey is small sweet City in heart shape full of happy Tourists, older couples, hippies, healers on vacation. I met many young travellers, fully connected, living simply but rich inside, talented street musicians eating only raw, asian small nomad girl walking barefoot without money doing yoga on the beach and asking restaurants for leftovers- only vegan option! Shy nature people hiding in woods, playing flutes and speaking with spirits, angelic Being embracing me with their Grace, Love and forgiveness. All those fairytale Beings living on the Island. Elfs, fairies, gurus.. so fragile, so loveable, so open.

I returned on 4.4.2018 . I visited with my Mother tantra Seminar for Women. We meditated, danced a lot, caressed, massaged each other. I felt so happy and she was even through her Parkinson disease more straight and shining. It is very benefitial to keep on doing certain Practices to maintain your Body, Soul and Spirit awake conscious, loving the Life with all its Dualities. Opening the higher Chakras makes you more sensitive to rough energies arround you, so you are naturally guided to the Nature to Animals, Parks, Mountains, Lakes. Admiring people living in Farms taking care of their own Garden, nourishing themselves through the Food coming from the Ground they took care about.

In Spring and Summer 2018 I made many new discoveries about Bratislava green places and it’s surroundings – I visited and danced in hungarian village Zebegeny, Donauinsel in Vienna, attended on two lovely festivals – Allfest in Litoměřice and Heartculture in Austria, practised and taught Acro Yoga in Medicka garden, in Sad Janka Krala, discovered by bicycle the woods and small austrian villages – Hainburg, Wolfsthal, Neusiedler am See, found lovely community of wonderful people in slovakian village – Zohor. I played in two Student Movies, in one Tv Serie – I am Mother, one Czech-German Movie – Orange Days. I created some thai massage and contact dance workshops in Zohor and Vienna, singed Mantras before ecstatic dance event made by lovely Martin and Lucia. I was singing small Concerts in Alchemy travel place, Lotus yoga studio. I recorded few Mantras on Cd. I danced Tango and Salsa in Bratislava, Budapest, Vienna and Prague. I created many workshops in my Head and on Paper, which didn’t happen yet. Opening your Voice Workshop, contact Dance and Body opening Workshop, Tango milonga with Thai massage, Consciouss Contact, the Art of Touch, Healing Theatre.

 

The Year 2018 in Numbers:

Acting:

2 Student movies

1 Tv Serie

2 feature Movies

Travelling:

2 Months on La Gomera

1 Month On La Palma

1 Week on Tenerife

2 Weeks on Ibiza

5 days on Tenerife

Festivals:

Mana yoga stay

Allfest

Heartculture

ArtFilm Fest

Concerts:

those created by myself – arround 5

apart from that singing everywhere and anytime – on the streets, in Parks, Balcony’s, Train, Bus

Workshops:

arround 5

Hugs:

more than 1000 :-))

 

 

 

 

 

 

THANKFULNESS

Coming from the Island Ibiza, full of contrasts, shiny Human Beings, massage parties, contact dance on the beach, deep connections with the Mother Nature, with the Spirits of the Island, through Music, long deep embraces, eyes gazing, inviting, sharing, Being.. Wishing to bring all those Ideas to this sweet little country where I was born. There is so much to explore in this Life! So many Dimensions! Just not to loose yourself in all of that, that is also Part of a learning. :-)) So how to stay in the Flow? Express your Thankfulness, express your Dreams, think on others, how to support them, help them, open your Heart, listen carefully.. MOVE. Today we’ll move in DOT Gallery Cafe place. We’ll move, breath, activate, release. And maybe sing a bit. Sun is shining! Let’s breath it into our Hearts.

 

LINGA MUDRA

Acknowledge what is good.

This mudra helps again colds and activates the immune system.

Being thankful is a wonderful way of mobilising healing energies, easing tension, promoting equanimity, and raising one’s spirits. It is as if it raises us onto a higher level. Let your breathing become slow and deep. And let each breath become an expression of heartfelt praise and thanks. become aware of all that is good, all that is beautiful within you, of all your practical and mental abilities. Greet these things and acknowledge them with thankfulness. Your thanks will push open the door to a life of joy and fulfilment. He who sows thanks and praise will reap abundance.

I am filled with praise and thanks.