May 19, 2022 evicka

Shakti dance experience 7.5.2022

Stretli sme sa v domčeku s krásnou záhradkou. Vo vzduchu voňali vonné tyčinky- momentálne používam vonné tyčinky Nag Champa žlté a Radha s vôňou pomarančov – zavedú ma do južného Španielska(kde som ich aj kupovala), podporia a povzbudia moje zmysly, naladia na dôveru a životnú silu. Objímeme sa aj s neznámymi, pozrieme sa hlbšie do očí – v akých podobách sme sa už v minulosti stretli – krásna žena v bielom má na krku kvet života, ja si chytám svoj drobný lapis lazuli ktorý som si hrdo “omakramovala” včelím voskom povoskovanou bavlnenou niťou. Na stolíku karty s Bohyňami, Anjelmi, kryštále, palo santo, lupene ruží, na stene obrazy mandál, špirál, anjelov.. Čaj s materinou dúškou nazbieranou neďaleko chorvátskeho mora, ovocie, oriešky, ranné umenie s kašou a zdobením, ochutnávanie, ovoniavanie olejov, kamene v rôznych tvaroch – ametyst, ruženínové srdce, kryštáľová veža.. Vyťahujem gitaru, mantry nás naladia – Adi Shakti pre ženskú silu a Shiva Shamboo pre mužskú polaritu, Ocean is the beginning of the Sea nám pripomenie nekonečnosť elementov, ich silu a nás ako tie kvapky, ktoré plávajú za svojim cieľom, niekedy sú vlny väčšie, niekedy menšie, no ak vydržíme vo svojom zámere tak dopláveme tam kam túžime, prepojíme sa s tými s ktorými sa máme..v dôvere, v ľahkosti, v Srdci. Vyťahujem náramky macramé – vzor ma naučil jeden láskavý peruánčan, ktorého som stretla na pláži na kanárskych – predával tam svoje umenie. Raz po prechodenom horúcom dni som uňho skončila v jaskynke s masala čajom a vôňou palosanta. Vložila som do toho náramku koral – malý, bledo oranžový – predavačka mi vysvetlila, že sú pôvodne biele a jemne dofarbované, lebo že tie ozajstné oranžové sú zakázané loviť. Páčila sa mi tá myšlienka za tým, že nemajú tie ozajstné- lebo niekde ich určite ešte predávajú..a páčila sa mi tá farba, jemne koralová, ani oranžová, ani ružová, taká špeciálna.. Tak som ich vzala a po jednom ich vkladám do mojich náramkov. Náramok som nečakane tej krásnej žene predala aj s príbehom odkiaľ pochádzajú jeho zložky 🙂 Veľmi ma to potešilo. Chlebíky s domácim pestom z medvedieho cesnaku, hrozno, voda, káva.. A potom som vytiahla z auta červeno-čiernu indickú kruhovú tribal sukňua čiernu podprsenku mnou vlastnoručne obšitou stužkami, čipkami, peniažkami a korálikmi ako som odkukala od Denisky – úžasnej učiteľky tribal a belly dance. Ženám sa hneď zapáčili, vyskúšali si oboje a dali sa do tanca. Každá si mohla vybrať svoju skladbu a bosými nohami po vlhkej tráve zatancovať svoje prianie, túžbu, zámer.. My ostatné sme držali priestor.

Čo to znamená držať si navzájom priestor?

To sme sa učili už na hereckej škole, podporiť “vystupujúceho” svojim pohľadom, byť s ním prítomný v jeho/jej tanci, aby mala pre koho tancovať a aby mohla dôverovať a otvoriť sa svojmu tancu, emóciám..nechať svoje telo užiť si v tanci všetky možné tvary a podoby..

Obrovská sukňa ako zaujímavý Element podporila každej tanec, dali sa s ňou tvarovať krídla, čeriť vzduch, vytvárať špirály, srdce..aj sa o ňu potkýnať.. 🙂 Ozdobená podprsenka s peniažkami nie každej veľkostne sadla – mne osobne pomáha precítiť moju ženskosť a tieto dve milé aj keď malé – ale zato pravé! miesta na mojom tele si zvedomiť, rozvibrovať, použiť celý hrudník, obnažiť brucho, zapojiť chrbticu a vlniť telom..vnímať možnosti vlnenia jednotlivých častí tela, naučiť sa izolovať ich od seba, používať ich nezávisle od sebe alebo v inom vlnení..no keď už tu to telo máme tak ho teda využime, čo vy na to?!! 😀

Choreografia a voľnosť

Baví ma učiť sa nové kroky, rozhýbať postupne hlavu, krk, hrudník, ramená, ruky, zápästia, brucho, panvu, nohy, kolená, členky.. Hudba má istý rytmus – skladba sa rozdelí na menšie časti, často napríklad 8 dobové – v ktorých robíš pohyby rôznymi časťami tela, nemusíš na každú dobu- ideš podľa pocitu..tvoríš choreografiu. V niektorých druhoch hudby sú beaty pomalé, v niektorých rýchle, rázne, podľa toho sa rôzne vlní telo. Kizomba, zouk sú krásne ženské- muža nasledujúce -tance, uvoľnené v elemente voda.. Tribal, flamenco podporujú vnútornú ženskú silu, oheň, striedanie rytmu, pomalé ovládanie jednotlivých častí tela- od prstov na rukách cez hrudník panvu, izolácie, pokrčené kolená.. Zvodnosť a sila. Ženy tancujú samé, mužské publikum sa môže pozerať, vnímať silu a vibrácie ich tanca. Ako učiteľka tanca/jogy pomáhaš pri učení sa choreografie zvedomiť tieto časti telám ostatným ženám, záujemnkyniam 🙂 Pri voľnom intuitívnom tanci si potom idú ženy úplne podľa seba, vo svojom vlastnom plynutí, môžu zapojiť aj niečo z toho, čo sa naučili pri choreografickej časti a možno aj podvedome zapojili – Telo je rozcvičené rozohriate, naladené.

Spolupráca s